Бинички – носилац слободе и новог доба модерне Куршумлије
Стеван Бинички, један од најистакнутијих српских официра ослободилачких ратова против Турске, оставио је неизбрисив траг у историји наше вароши Куршумлије. Његова улога током Другог српско-турског рата (1877–1878) није само показала његову изванредну војничку вештину и тактичко умеће, већ и непоколебиву посвећеност идеалу слободе и напретка српског народа.
Стеван Бинички |
Кроз 15 дана жестоких борби, Бинички и његова дивизија успели су да привремено ослободе Куршумлију. Овај историјски тренутак представљао је први корак до коначног циља, слободне Куршумлије. Међутим, турске снаге под командом Хафис-паше, које су стигле из правца Косова и Метохије са 6.000 војника, 4.000 Арнаута и два ескадрона коњице, покренуле су контраофанзиву. Српске снаге, упркос храбром отпору, биле су приморане да се повуку. На Божић 1878. године, Куршумлија је поново пала под турску контролу, које чине страшне злочине, али не задуго.
Иако привремено поражен, Бинички није одустао, наставља даље, организује своје снаге за наставак даље борбе. Турски повратак у Куршумлију био је кратак, јер је Моравски корпус под командом пуковника Милојка Лешјанина добио задатак да настави офанзиву. Након жестоких борби на Самокову и Преполцу, српска војска поново је ослободила Куршумлију 19. јануара 1878. године. Овај успех био је само увертира за одлучујућу битку – чувену крваву борбу за Самоково, која је означила крај османске окупације овог краја.
Стеван Бинички је својим подвизима постао симбол непоколебиве борбе за слободу и национални опстанак. Његова храброст, одлучност и тактичка генијалност били су инспирација за генерације које су долазиле. Ослобађање Куршумлије, које је предводио, означило је не само крај дугог периода османске владавине, већ и почетак новог доба модернизације и развоја овог краја.
Чувајући сећање на јунаке прошлости градимо бољу будућност! Слава јунацима!
Коментари
Постави коментар
Hvala! Uskoro će biti objavljeno.